Ugunsaizsardzības starpsienas

Ugunsaizsardzības starpsienas parasti būvē no ģipškartona plātnēm. Ugunsaizsardzības starpsienas ir iekšējās sienas, kas nodrošina vertikālu uguns atdalīšanu, piemēram, ar telpu sadalošām sienām. Tās parasti nav nesošās sienas. Ugunsaizsardzības šķērssiena ir starpsiena, kuras ugunsizturība ir noteikti atbilstoši attiecīgiem Eiropas standartiem. Arī uguns iedarbībai pakļauto virsmu reakciju uz uguni (degamību) nosaka atbilstoši attiecīgiem ugunsdrošības testa standartiem. Spēkā esošajos būvniecības noteikumos ir prasība noteikt starpsienu ugunsizturību un ugunsreakcijas klase (degamību).

Starpsienas var būt izgatavotas dažādos veidos, un projektētāja specifikācijas būs atkarīgas no paredzētā izmantojuma, ekspluatācijas rādītājiem, apdares standartiem un nepieciešamā izskata. Starpsienas var būt izgatavotas no dažādiem lokšņu materiāliem, kuri apsedz koka brusu vai metāla profilu karkasu un balstās uz tā, ar izvirzītiem/profilētiem savienojumiem vai bez tiem. Tās arī var būt izgatavotas no saliktiem paneļiem, ko atbalsta atklāts karkass, vai no rūpnieciski ražotiem saliekamiem paneļiem, kas savienoti grīdas un griestu vadulēs, ar balstošu karkasu vai bez tā.

Kad ugunsgrēks ir pilnībā attīstījies, uguns uzbrūk nodalījuma konstrukcijai un mēģina izplatīties ārpus izcelšanās telpas. Ugunsaizsardzības starpsiena neļauj tam notikt, jo veido konstrukciju (nodalījumu), kas nesabrūk un noteiktu laiku aiztur uguni. Nepieciešams noteikt starpsienas ugunsizturību, novērtējot reakciju noteiktos karstuma un spiediena apstākļos, kādi ir raksturīgi ugunsgrēkam, kad tas ir pilnībā attīstījies.

Ugunsizturības testā šim mērķim izmanto standarta temperatūras/laika līkni un spiediena sadalījumu. Šādu starpsienu ugunsizturības ilgums ir no 30 līdz 240 minūtēm (vai lielāks). „Paroc” ir Eiropas tehniskais apstiprinājums (ETA) starpsienām ar ugunsdrošības klasi EI 45, EI 60 un EI90.  

 

Koka konstrukcijas

Ugunsdrošība ir viens no nozīmīgākajiem jautājumiem, kad apsveram koka karkasa ēku būvēšanu. Koka karkasa ēkām taču ir jāatbilst tādām pašām ugunsdrošības prasībām, kādas attiecas uz jebkura cita materiāla ēkām, un tikai tad tās iedzīvotājiem nerada lielāku risku.

Koka karkasa starpsienas un koka grīdas sijas ir izmantotas daudzus gadus kā ugunsgrēka norobežošanas elementi, un to izturība ir atkārtoti pierādīta testos un reāla ugunsgrēka apstākļos. Kokam ir augsta un paredzama ugunsizturība, jo koks pārogļojas lēni un zināmā ātrumā ~ 40 mm stundā Vēl svarīgāk, ka tas saglabā konstrukcijas integritāti jeb viengabalainību.

Ja konstrukcijas ugunsdrošības klase ir jāpaaugstina, to var panākt, koka konstrukcijās izmantojot PAROC akmens vati.

Piemēram:
izmantojot pievienošanas metodi, starpsiena ar 95 mm bieziem koka statņiem un 12 mm biezām skaidu plātnēm abās pusēs iegūst šādu ugunsizturību:

Starpsiena bez izolācijas
 
  1. bez izolācijas (gaisa starpslānis) = 24.0 minūtes
  2. ar 95 mm biezu stikla vates izolāciju = 29.7 minūtes
  3. ar 95 mm biezu akmens vates izolāciju = 69.0 minūtes
Pievienošanas metode (pdf) >>